Dobór kamienia do typu urody

Gust i upodobania to jedno, ale naturalny wygląd to drugie. Karnacja, kolor włosów czy oczu decydują o tym, dlaczego w jednych kolorach jest nam lepiej, a w innych gorzej. Analiza kolorystyczna, czyli określenie typu urody, to ważny element w doborze makijażu czy stroju. To podstawowa umiejętność w pracy wizażystów i stylistów ubioru. Dlaczego więc nie wykorzystać jej do doboru kamieni w biżuterii? Jaką porą roku jesteś?

Najczęściej stosuje się porównania do pór roku. Kolor może podkreślać lub przełamywać typ urody, uwypuklając cechy, które chcemy podkreślić, np. odcień tęczówki oka czy letnią opaleniznę. Wiosna i jesień to określenia typów ciepłych, natomiast zima i lato to symbole chłodnych typów urody.

Wiosna to typ urody, w którym kobieta ma ciepłą karnację, ze skłonnością do rumieńców. Naturalny kolor włosów to na ogół ciemny albo jasny blond w ciepłym odcieniu. Oczy są brązowe lub niebieskie, jasne. Jakie kolory będą najlepsze dla wiosny? Pastelowe barwy, jasne odcienie brązów, różu, a także złoto, beż i biel. W biżuterii warto postawić na klasyczne bursztyny i perły, a także akwamaryny, amazonity itp.

Lato wyróżnia się jasną, alabastrową cerą. To najczęściej blondynki i szatynki o niebieskich oraz szarych oczach. Takie kobiety dobrze wyglądają w chłodnych kolorach: błękitach oraz fioletach. Kobietom o letnim typie urody doskonale pasuje biżuteria ze srebra, jak również kamienie o chłodnych, lecz intensywnych odcieniach, w tym szafiry, ametysty, turkusy, jaspisy, kwarce itp.

Jesień to drugi spośród ciepłych typów urody, który jednak w odróżnieniu od wspomnianej wiosny jest bardziej wyrazisty. Panie w typie jesieni posiadają skórę dość trudno znoszącą opalanie, czasem z lekkimi piegami. Kolor włosów i oczu jest intensywny. Są to panie o włosach brązowych, czarnych lub rudych i brązowych lub zielonych oczach. Dobrze wyglądają w granatach, czerwieniach i zieleni. Do twarzy będzie im w biżuterii z bursztynami, szmaragdami, koralami czy rubinami.

Zima to typ urody, o którym mówimy w przypadku pań zarówno o cerze bladej, jak i śniadej. Panie w typie zimy posiadają włosy w kolorze ciemnego brązu lub czarne. Oczy w typie zimy są czarne, brązowe lub niebieskie, w intensywnym odcieniu. Do tego typu najlepiej pasują biel i czerń, a także granat oraz czerwień. W biżuterii panuje dowolność – zima będzie wyglądać dobrze we wszystkich kolorach kamieni.


Biżuteria autorska